Areál Drienok Mošovce mimo sezóny (september - máj) zatvorený

Pripravujeme

4.5.2018 - 6.5.2016 VÝSTAVA SEVERSKÝCH A JAPONSKÝC PLEMIEN

15.6.2018 - 17.6.2018 CELOSLOVENSKÝ ZRAZ MOTORKÁROV

2.6.2018 OBECNÝ PIKNIK

24.8.2018 - 26.8.2018    41. ROČNÍK MEDZINÁRODNÉHO VOLEJBALOVÉHO TURNAJA

19.10 - 21.10.2018 VÝSTAVA SEVERSKÝCH A JAPONSKÝCH PLEMIEN

Nachádzate sa tu

Zaujímavosti v Mošovciach

Obec Mošovce /okres Turčianske Teplice, Žilinský samosprávny kraj/ sa nachádza v juhovýchodnej časti regiónu Turiec, nazývaný aj Turčianska záhradka. Celý región je charakteristický nádhernou prírodou a vzácnou faunou a flórou. Mošovce ležia v blízkosti Národného parku Veľká Fatra. V obci a v jej blízkom okolí nájdu návštevníci mnoho zaujímavých a krásnych miest vhodných na výlet. Nakoľko sa jedná o nenáročné trasy, sú vhodné aj pre deti. Je tu veľa možností na prechádzky, turistiku aj cykloturistiku.

 

V Mošovciach môžete navštíviť:

 

Rodný dom Jána Kollára

Ján Kollár, mošovský rodák - básnik, historik, ideológ všeslovanskej vzájomnosti. Múzeum sa nachádza na pôvodnom mieste, kde stál rodný dom Jána Kollára.                                                    Otvorené na požiadanie, lektorka múzea p. Brázdová, tel. 043 494 42 44.

 

 

Múzeum mošovských remesiel

V Révaiovskej kaplnke v Mošovciach je zriadená expozícia Múzea mošovských remesiel. V Mošovciach bolo viacero remeselníckych cechov, ale najznámejšie boli kožušníctvom - šitím a vyšívaním kožuchov. Otvorené na požiadanie, lektorka múzea p. Brázdová, tel 043 494 42 44.

 

 

Révaiovský kaštieľ

Medzi najkrajšie a najzaujímavejšie pamiatky regiónu patrí révaiovský rokokovo-kladisicistický kaštieľ v Mošovciach. Postavil ho v 2. polovici 18. storočia František VII. Révai. Je situovaný na okraji rozsiahleho anglického parku.

 

 

Anglický park a Mošovské aleje

Neodmysliteľnou súčasťou kaštieľa je anglický park s vodnými plochami a romantickým "ostrovom lásky". Park nerušene prechádza do okolitej prírody, prevažnú väčšinu parkových objektov tvoria  domáce dreviny.  Raritou je cudzokrajná drevina ginkgo dvojlaločné z východnej Ázie. Svojou rozlohou patrí medzi najväčšie na strednom Slovensku a je voľne prístupný verejnosti. Park spolu s Mošovskými alejami tvorí chránenú prírodnú pamiatku.

 

 

Náučný chodník - "Mošovce, historické zaujímavosti, fauna a flóra"

V obci a blízkom okolí je osadených 8 tabúľ náučného chodníka. Návštevník sa z nich dozvie o historických zaujímavostiach obce Mošovce, prečíta si povesti o Mošovciach, oboznámi sa s faunou a flórou v okolí a nájde tu tipy na výlety v okolí.

 

 

Náučný chodník - "Mošovce - zaujímavé miesta v obci"

V Mošovciach sa zachovalo z minulosti mnoho tradičných /chotárnych/ názvov určitých lokalít. Na niektorých z nich sú inštalované informačné tabule, ktoré zachytávajú pôvodný názov lokality, vysvetlenie pôvodu názvu a ilustráciu detí ZUŠ.